Otwarcie wystawy Grand Press Photo 2016 w Warszawie

8 czerwca br. w Złotych Tarasach w Warszawie zostanie otwarta pokonkursowa wystawa XII edycji Grand Press Photo. Do obejrzenia najlepszych zdjęć prasowych 2015 roku zaprasza organizator konkursu - magazyn „Press”.

Dramat uchodźców przybywających do Europy; Paryż po zamachach terrorystycznych; Polska w czasie kampanii wyborczej; nadzieja wygrywająca z ludzkimi dramatami; technika wkraczająca w naturę; życie rosyjskich elit i polskich emigrantów – to niektóre z tematów zdjęć prezentowanych na wystawie podsumowującej konkurs Grand Press Photo 2016. W czerwcu będzie je można zobaczyć w Warszawie.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży, które trafiły do finału konkursu, w tym prace nagrodzone. Wśród nich: Zdjęcie Roku autorstwa Daniela Zielińskiego („Kontakt”) przedstawiające migrantów i uchodźców opuszczających port w Pireusie w Grecji. - Nadzieja, rozpacz, chaos. Cała historia została opowiedziana w tej jednej fotografii, co jest prawdziwym osiągnięciem - mówił Kadir van Lohuizen, przewodniczący Grand Press Photo 2016, ogłaszając tegorocznego zwycięzcę.

Daniel Zieliński fotografuje od kilkunastu lat, ale - jak sam przyznaje - w fotografii prasowej jest nowy. Sam się jej uczył. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, m.in. dokumentuje zmiany zachodzące na Podlasiu. Zdaje sobie sprawę, jakim wyzwaniem jest teraz dla niego zwycięstwo w Grand Press Photo 2016. - Za rok się okaże, czy to był tylko złoty strzał, czy naprawdę jestem dobry - mówi.   

Na wystawie zobaczymy fotografie nagrodzone w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny, Kultura i człowiek, a także zwycięski projekt długoterminowy. To wyjątkowe prace wybrane przez jury spośród kilku tysięcy nadesłanych na konkurs. Zobaczymy m.in. niesamowite zdjęcie Warszawy nocą zrobione z pokładu śmigłowca, sugestywny zapis spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem, opowieść o świni Lily żyjącej w bloku na warszawskim Ursynowie, obrazy z backstage'u największych pokazów mody na świecie. 

Wśród nagrodzonych reportaży jest też relacja z Paryża zrobiona zaraz po tym, gdy w listopadzie 2015 roku terroryści zaatakowali jednocześnie w trzech różnych miejscach. Tadeusz Koniarz z Agencji Fotograficznej Reporter otrzymał za nią pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia. Z kolei reportaż Kacpra Kowalskiego pokazujący, jak bardzo budowa elektrowni wiatrowych ingeruje w naturę, otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Środowisko.

Jedyny nagrodzony projekt dokumentalny autorstwa Arkadiusza Kubisiaka (Agencja Prasowa Fotonova) dotyka fenomenu pielgrzymkowania i wiary związanego z Jasną Górą. Choć temat jest Polakom dobrze znany, projekt ten jury wyróżniło za poziom i jakość zdjęć, a także za bardzo dobrą ich edycję.

W osobnym konkursie w ramach Grand Press Photo 2016 wybrano najlepszą książkę fotograficzną - tytuł Photo Book of The Year 2015 otrzymała książka autorstwa Macieja Jeziorka z Napo Images. Zawiera 121 fotografii barwnych wykonanych w New Delhi w latach 2013-2015.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. Celem konkursu jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. 

Wystawa prezentowana będzie w Złotych Tarasach od 8 do 16 czerwca w godzinach otwarcia galerii. Wstęp wolny.

Mecenasem Grand Press Photo 2016 jest Nikon Polska. 
Partnerem jest Narodowe Centrum Kultury z programem „Kultura dostępna”
Partnerami wystaw są: Anwil SA i Drukarnia Andrus

Aktualności


Magazyn Złotych Tarasów

Już jest! Nowe wydanie magazynu Złote Tarasy. 

Sprawdźcie sami, co przygotowała redakcja naszego magazynu!

Jak dojechać

Godziny otwarcia
Poniedziałek - sobota  9:00 - 22:00
Niedziela  9:00 - 21:00

Promocje

Codzienna dawka najnowszych promocji w Złotych Tarasach. Kliknij i przeglądaj. Oferty specjalne czekają na Ciebie.